Kol kas menkutės numanomo žargoninio apsivaidijimo žiežirbos

Publikuota Facebook paskyroje

Šalia daugiametės ekonominės bei militaristinės agresijos, ugnimi ir nuotekomis plūstančio ekologinio katastrofizmo, supokši ir kol kas menkutės numanomo žargoninio apsivaidijimo žiežirbos.

Asfaltuotame repo pasaulyje diss’ai arba feud’ai — jokia naujiena, tai galima įvardyti netgi kultūros vitališkumą palaikančia tradicija ir savotiška survivalizmo bei ‘gero vardo’ užsitarnavimo būtinybe, tarsi perėjus šias antagonizmo žarijas įvyktų įsišventinimas. Čia darvinistinė ‘išlieka stipriausi’ tezė atsilapoja šiuolaikiškesne konkurencine genčių/klanų/getų įtakos kova, kurios priešakyje dažniausiai ragus atstato gaujų vadeivos ir ryškiausios ‘Asmenybės’. Kaip žinia, žymiausias to atitikmuo 90’s JAV baigėsi tragiškai — viskas išvirto į platesnio masto tapatybinį, identitarinį ir simbolinį konfliktą dėl menamų ir įsivaizduojamų respektabilumo zonų, kol galiausiai tuo buvo nusineštos kelios smarkiausių (bet anaiptol ne kokybiškiausių) žodžio kalvių gyvybės.

Lietuvoje prieš kelerius metus bene skambiausiai žybtelėjo neilgai trukęs Karpiz ir OMERTA ringas, jau anuomet atskleidęs tai, kas dar labiau tinka kol kas tik įžanginį judesį atlikusiam Flying Saucer Gang ir OG Version atvejui: diss’inimas visad labiau buvo ne ‘pirštinės metimas’ tiesioginei ir smurtinei akistatai, o apeliatyvus ir nuotolinis medijų žaidimėlis, manipuliuojantis nuotaikomis, simpatijomis, opinijomis ir bendromis pastangomis steigiantis dichotomizuotas stovyklas, nesančias niekuo daugiau, nei tik pagal duotas komandas sušokančios palaikymo afiliacijos. Tai — tik asmeninių sukibimų ir pečiais (tiksliau — ‘rėmais’) susidaužiančių prasilenkimų kuruojama ‘konfrontacija’, siūlanti įtikėti, jog ‘čia ne visa istorija’ ir egzistuoja ‘dar nuožmesni užkulisiai, kurių mes nematome/nežinome’. Žinoma, egzistuoja, bet viso labo kaip negatyvus ‘klęšo’ fasado papildinys.

Dabartinis bravūriškas išstojimas su ‘pasukimų skirtingais keliais’ priešistore tėra dar vienas nevalingas įgeidis imtis suvaldyti ir sukontroliuoti daugiasluoksniškai užderėjusį diskursą bei viešąją nuomonę — karingai užsiimti kuo substancialesnę poziciją visoje šioje mirgančioje scenoje, stabiliai, žingsnis po žingsnio, tarsi strateginiame RPG, nušviečiamame žiniasklaidos. Domino kaladėlių principu vyksta grandininė geltonuojančio turinio akumuliacija, apsimėtymas komunikacinėmis nuotrupomis, žinojimo nuoviromis, konvenciniais viešųjų ryšių modeliais. Šįkart — ne tik riteriškoji kova dėl moters, kuomet vieno karžygio pilis sudeginta, o kitas turi nuo to paties (ap)ginti savąjį mūrą, bet ir sparčios rungtynės dėl informacijos, duomenų, t.y. įtakos ten, kur visa tai didžiąja esybės dalimi ir vyksta — ekranuose; pačiame kūrinyje yra eilutė, nebūdingai ir nelauktai poetišku mostu susumuojanti šį argumentą: ‘įdegęs nuo ekrano’.

Čia netgi iki nebylaus nulio nusuktas auto-tune, neva taip bus kur kas rimčiau, įtikinamiau, tikriau, plėšriau: atgal-į-gyvastį išgrynintoji kalbėsena, imlus tiesioginis kontaktas, kibimas į atlapus, o tiksliau — ilčių suleidimas gerklėn. Tokia skaitmeninė smėliadėžės likantropija jau naujesniame muzikiniame metabolizme ženklina tai, jog tipines vulgarias galios, kaip nutaikyto vamzdžio (visomis prasmėmis), išraiškas keičia poreikis, nepaisant visų antraplanių peripetijų, toliau įkyriai stumti savo idealųjį vaizdinį ir projektuojamą simbolinį ‘aš’, tik apsukriai kaitaliojant jo formas. Tas matomai atsispindi staigiame trans-estetiniame nušliaužime į sąlyginai kraupią tematiką (kone horrorcore!) su atvirais bebaimiškais grasinimais, tarsi jau nebebūtų ko prarasti, o visa įmanoma reputacija konjunktyviai priklausytų nuo to, kaip šis barnis spręsis toliau (suprask — pamirškime praeitį, viskas vyksta d-a-b-a-r). Jei prieš tai tarp šių dviejų subjektų figūravo draugystė (bent jau deklaratyviame lygmenyje), dabar vieta noriai užleidžiama priešybės fenomenui, ką iškart signifikuoja tiek ‘patamsėjęs’ skambesys (juk išsiskyrimas, brol), tiek užmestas iškalbus paveikslėlis.

Tokiais nudrengtais procesais kuriamas ne tik elementarusis mums visiems pažįstamas hype’as, bet ir hiper-objektas, neturintis apčiuopiamo dimensionalumo ir nepasiduodantis lokalizacijai. Jeigu kitados hip-hop’o tapatybiniai mūšiai vykdavo labiau materialiu teritoriniu-nuosavybiniu pagrindu (‘čia mano zona, o ten tavo’), šiandien teritorialumas keliasi į medijų ir žiniasklaidos platformų nužymėjimą, t.y. numyžčiojimą. Būtent toks abipusis apsimyžimas veikiausiai ir nusimato: viršų ima tas pats patiniškumas, tik nutiestas mikro-menedžmentu, bandant konkrečias bulvarinio dėmesio nuoplaišas pajungti savo kontrolei, užsitikrinti besikaupiančių antraščių kiekį ir prielankias komentariato emodžių papliūpas. Todėl diss track’ai iš tarpuvarčių nusikėlė į seną gerą pragmatišką bei, nors ir per kylančios įtampos skalę, pelningą komputaciją, toliau virinančią begalinio nominalizmo spindesį.

Viskam tendencingai būdinga anksčiau ar vėliau susilydyti į piarą. Nors ir šitai, vieno komentaro žodžiais, tik špagavimasis bybiais, visgi aptariamasis aktas tokiu odioziniu pavidalu šią aplinką ištinka ne taip ir dažnai. Ir, galų gale, OG Version dėka F$G sugebėjo ne visada atrodyti, kaip mažvaikiška klounada, todėl visa šios dainos žodžiuose žydinti lamentacija yra kelias kulipkas pro šalį nupučianti megalomanija. Kas gi toliau? Ar OG Version išduos savo šaltą ‘aš kaip jaunas mėnulis / asmeniškumų nulis’ lyriką ir įsitrauks į ‘brolis prieš brolį’ apsišokinėjimą? Ar bus Šilainiai vs. Centras lazdavonės drama?

Atsiloškime šiai pjesei, kurios vaidmenys niekuo nesiskiria vienas nuo kito, o naratorius — kūno neturintis balsas jūsų makaulėse.

KOMENT

Refrenų Pelenguotė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.