Oficiali redkolegijos pozicija grupės Tool klausimu

Tool-Fear-Inoculum-1

Atsakymas į skaitytojo komentarą

Dažnai prieš rašydami siekiame sau atsakyti į klausimą ‘kas yra šūdas?’ Šis atvejis — kaip tik vienas tokių. Mums Tool niekuomet neatrodė tokie, su kuriais būtų įmanoma ramiai susitaikyti — dar tirščiau, nei bet kada istoriškai anksčiau, nupigintas ir nugenėtas naujosios kartos prog’as, savo keliamais pojūčiais veikiau atsiduodantis detalesne, ištęsta ir nekondicines temporalias metrikas apjungiančia nu-metal puse, prie kurios paprasčiausiai ilgiau pasėdėta taisinėjant visas pereinamąsias partijas. Tai nesunkiai išgirstama ir ‘Fear Inoculum’ — daugiau nei dešimtį metų atidėliotas pasirodymas ir gerbėjų (:D) erzinimas tik tam, kad nuobodžiai iškočiotum dar vieną tais pačiais beveik nekintančiais sprendimais įpurkštą bevertį albumą, kuris grupės diskografijoje atsiskleidžia kaip prasčiausias tarp prastų. Į vieną kompaniją kartu su Guns n’ Roses ir šių ‘Chinese Democracy’. 

Šitiek laiko, ir vis tiek neapleidžia sugebėjimas skambėti neišbaigtai, spraguotai bei tuščiai. Gal ‘uncommon time signatures’ prekės ženklo geek’ams, YouTube žiūrintiems geriausių soluočių kompiliacijas, ir prilimpa, bet įsiklausant tikrai neįmanoma ignoruoti to, kaip tragiškai prastai albumas prodiusuotas: bandyta suvartoti per kelis skirtingus agregatus — rezultatas yra tokia pat nepakenčiama putra, nežinia, kaip sugebėta be menkiausio gėdos jausmo paleisti į pasaulį. O anapus technikos, nejau niekas nejaučia ‘Fear Inoculum’, kaip ir apskritai tokio progresyvaus metalo, nepataisomo ir vargingo nusenimo? Tie patys fanai, žinoma, albumą vadina ‘timeless’ klasika, bet tas belaikiškumas labiau atsiliepia prasilenkiančiu ir atitolusiu sąlyčiu su tuo, ką gali išspausti ir pasiūlyti dabartis. Ši srovė savo produktyviausią piką turėjo pilkame 2000-2010 m. tarpsnyje, vėliau viskas staiga apskurusiai smuko žemyn, o ženkli diduma tebepasirodančių albumų yra arba iš senosios faunos (kad ir tie patys Dream Theater), arba iš tų, kurių dalis kitados netgi negrojo progresyvo (pvz. Enslaved). Jei Tool būtų su naujausiu pasibaisėtino viršelio produktu pavykę ‘įsipaišyti’ į tą praėjusio dešimtmečio konvejerį, jį dar būtų galima toleruoti, kaip eilinį pakilusio virsmo purslą, atitinkantį tuometinės rinkos judesius, ir tiek.

Jei kur progressive metal ermideris dar turi dulkę vilties, tai nebent pastaruoju metu stebėtinai patraukliose priemaišose su death metal’u (arba jo 50/50 modeliu su black’u) — tarkime, 2019 m. metais pasirodė neblogas Haunter leidinys ‘Sacramental Death Qualia’ arba Blood IncantationHidden History of the Human Race’, ką jau bepridurti apie naujausią Deathspell OmegaThe Furnaces of Palingenesia’, gana draugišką šiam stiliui. Nors ir tokie pavyzdžiai nėra labai solidūs, tačiau net ir šalia jų visas Tool egzistavimas atrodo tik kaip šlapių lapų gumulais užsikimšęs lietvamzdis.

Suprantama dėl šio projekto prisiekusiųjų bazės — kai atlauki tokią trukmę, norisi suteikti muzikai kompensuojančio prielankumo, imti empatizuotis su nariais dėl sunkaus ir užtrukusio kūrybinio proceso, bet dėl to didžioji dalis albumo vertės ima susidaryti iš įprastos nostalgijos, vardo paveldo (visgi keturi itin sėkmingi, nors mūsų ir netveriami, albumai paeiliui) ir susiformavusio mitologinio kulto, vėlgi, gausiausiai tarp tų pačių gitarinių geek’ų ir kalkuliatorių entuziastų. Todėl, kad ir kokia techniška jų muzika bebūtų, tai neatperka paaugliško ir pseudo-intelektualaus wank’inimo epopėjos baleto, kuris dar ir sušoktas gerokai pavėlavęs, tarsi suktumei po poros metų išlindusį ‘10,000 Daysfollow up’ą. Bet taip nėra — 2019-aisiais buvo galybė kur kas svarbesnės, mąslesnės ir aktualesnės muzikos, kuri ir rado savo vietą šimtinėje, nes mūsų dėmesys saugiai atsiriboja nuo užtroškusių pasimetėlių.

tool memas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.