Virškintas virškintojas: LP formatui apginti

Virškintas virškintojas: LP formatui apginti

maz

Atsakymas į skaitytojo komentarą

‘Viską noriu perklausyt! Gal kažkada įmanoma sudaryti playlistą kokį iš tokio topo? Atrinktų gabalų. Kur nors užkraut, kad vartotojams nusikrovus paklausyt. Nepatingėčiau ir paypalą panaudoti tokiam dalykui asmeniškai’

Grojaraštį sudaryti įmanoma, kartais netgi kur kas lengviau už albumų rankiojimą, tačiau to nedarysime. Jei seniau, paplitus MP3 formatui, viena iš dominuojančių muzikos vartojimo formų kurį laiką buvo tapęs pavienių dainų shuffle’inimas, šiandien, stream’inimo laikais, tą pakeičia ir perima playlist’ų kultūra.

Ar YouTube, ar Spotify, ar kitoje einamojoje medijoje, klausytoją visur pasitinka žmonių sudaryti ar algoritmų sugeneruoti grojaraščiai — pastarasis fenomenas ypač erzina, nes stengiasi kiek įmanoma automatizuoti tavo muzikos pasirinkimą, jį redukuojant į laisvos pavaros inerciją, kuomet, ko klausyti, už tave tiesiogiai nusprendžia didžiosios kompanijos, turinčios lėšų užsipirkti eterį; geriausias tokio reiškinio pavyzdys buvo prieš kelerius metus pagarsėjęs atvejis, kai ant didelės dalies nesusijusių spotifajaus pleilistų atsidūrė Drake veidas.

Albumų topas yra būdas tam kiek įmanoma atsispirti — čia stengiamasi išsaugoti ir propaguoti šį formatą, kuriam istoriškai geriausiai sekėsi įkūnyti idėjas, ypač kalbant apie konceptualius darbus. Šių mūsų topuose pasitaiko nemažai: grojaraščio sudarymo atveju, konceptai nebetektų savo vertės ir tikslo, nes išdalinimas į dainas pamintų bendrą idėją. O ir šiaip, rankiojimas po gabalą čia būtų savotiškas sugrįžimas į singlų ir ‘greatest hits’ kompiliacionizmą, taip pat devalvuojantį LP arba EP formatus, o tas ir taip juntama daugumos šiuolaikinių popžvaigždžių albumuose, kai be didžiųjų hitų, plakamų jutubėje ir radijuje, likusią trukmę užpildo paskubomis išeskizuoti filler’iai.

Numanant galimą inkriminaciją, tokia pozicija vargu, ar laikytina senamadiškumu ar konservatyvumu — paprasčiausiai nesame ta klausytojų auditorija, kuri pasitenkintų selekcijos kultu: mus aktyviausiai dominančiose muzikinėse sferose albumai vis dar yra pirmučiausias pasirinkimas leidyboje. Neturime nieko prieš nei singlus, nei tuos pačius grojaraščius, tačiau pastarųjų egzistavimas dažniausiai prasmingas tik tada, kai atrinkinėjant kūrinius mėginamas išlaužti kažkoks vieningas motyvas ir tęstinė linija, o tą padaryti su tokiu eklektišku topu yra neįmanoma. 

Pleilistą sudaryti būtų nelengva dar ir todėl, kad kai kurie albumai ir yra vienas nedalomas kūrinys, trunkantis 30-40 min. Be to, daug ko nerasi Spotify arba netgi YouTube — daugiausiai nuorodų tope veda į Bandcamp’ą, kuriame vis dar gyvas ir aktualus būtent ilgagrojų talpinimas. Todėl, paprastai tariant, nelabai randama populiari platforma, į kurią būtų įmanoma sukišti tą playlist’ą. Išeitis galėtų būti miksas, bet, vėlgi, jau verčiau tą daryti dainas supinančios koncepcijos pagrindu, o ne mėginti pusmečio įdirbį sugrūstį į siaurą vamzdelį, iš kurio gerdamas net nepajusi skonio.

Viską noriu perklausyt!’ — tuomet ir klausyk. Gerai muzikai tiek atrasti, tiek perklausyti, reikia laiko — kaip ir ją sukurti, žinoma. Galiausiai, kaip ir nudirbti tokį darbą ją surenkant į šitokį penkiasdešimtuko kiekį, kuris, šiaip jau, tikrai nedidelis. ‘Paselektinti’ dauguma gudrūs: tas ir nuolatos daroma — tiek kultūrščikų internete, tiek visokiose terasose stoviniuojant prie pulto ir užmetant tai, ką užvakar girdėjai SoundCloud’e. ‘Nepatingėčiau ir paypalą panaudoti tokiam dalykui asmeniškai’ — už savo veiklą pinigų neimame, nes tokie įtarpinimai smarkiai suvaržo ir įpareigoja, kas virsta savaip cenzūruojančia atskaitomybe, o taip kritika ir netenka savo dantų.

O albumų topų, ypač Lietuvoje, tenka regėti vis mažiau (tiesą pasakius, jau kelintus metus, atrodo, esame vieninteliai, ar ne?), nes tiek rinka, tiek apskritai vadinamoji dėmesio ekonomija (kurią vis įtakingiau koreguoja tas pats Spotify), albumą, kaip nuosekliai nuo pirmos iki paskutinės dainos, ir ne vieną kartą, klausomą artefaktą, verčia vis labiau specifikuota kultūrinio vartojimo forma, tačiau vis tiek galime būti ramūs, kad tai yra sunkiai nužudomas mediumas.

ats yup

Refrenų Pelenguotė

Atsakymai į “Virškintas virškintojas: LP formatui apginti”: 2

  1. Tai albumų topą kaip ir pleilistą sudaryti yra juokų darbas, kaip ir atsisakyti jį daryti. Neturi jokios prasmės topai muzikos, vat stilių kitimo apžvalga būtų įdomiau, iš įvairių perspektyvų: pvz pirato, youtuberio, spotify vartotojo ar soundcloudo reperio

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: